Меню Затваряне

АГНЕШКИ ТАЖИН С РАС ЕЛ ХАНУТ

Думата „тажин“ означава традиционно мароканско ястие, но с нея се нарича също и специалният глинен съд с конусовиден капак, в който се приготвя храната. Тажин е и методът на бавно готвене, с който се постига смесването на вкусове и аромати, характерно за уникалния африкански специалитет. Вариантите на рецепти, приготвени в тажин са безкрайни – вегетариански, с риба или с месо. Някои от най-разпространените са с пилешко месо, сладко от лимони и маслини, говеждо или агнешко със сушени сливи и пържени бадеми, зеленчуков тажин със сезонни продукти, рибен тажин с чушки и домати. Специалитет са сезонните тажини като агнешко с грах и артишок или говеждо с патладжани. Ако някога ви се отдаде възможност да опитате тажин – в ресторант или на гости, не я изпускайте. Най-вероятно ястието е уникално и при следващото ви посещение то няма да е същото.
Ако желаете да експериментирате вкъщи, предлагаме ви една идея за тажин с агнешко месо и нашата готова подправкова смес рас ел ханут.

Агнешки тажин
Необходими продукти:
агнешка плешка, нарязана на порции
1 морков, нарязан на кубчета
1 глава лук, нарязана на ситно
1 стрък целина, нарязан на кубчета
1 тиквичка, нарязана на лентички
250 г сварен нахут
1/2 чаша сушени кайсии
1/2 чаша нарязани маслини
3 домата, нарязани на резанчета
200-300 мл бульон
1 супена лъжица пчелен мед
2 супени лъжици рас ел ханут
1/2 чаша олио или зехтин
Приготвяне:
Агнешкото се овкусява със сол и малко черен пипер и се оставя да престои за половин час в хладилника, след това се сотира в нагорещен тиган докато се зачерви. Месото се слага в тажина, а в сгорещената мазнина се задушават за кратко морковите и лука и се изсипват върху агнешкото. Върху тях се слага нахута, предварително овкусен със сол, нарязаните на ситно сушени кайсии, нарязаната на ивици тиквичка, маслините и доматите. Медът, рас ел ханутът и мазнината се смесват и получената смес се изсипва равномерно върху останалите продукти. Ако е необходимо, се добавя и сол. Сипва се малко бульон. Ястието се поставя на силен котлон да заври, след което се оставя на бавен огън за час и половина. Ако е необходимо, по време на готвенето се добавя още бульон.
Готовият тажин се сервира с кус-кус.