Бадемите погрешно се наричат ядки. Всъщност бадемът е семката в костилката на плода на бадемовото дърво (Prunus dulcis) и се класифицира като подрод на рода Сливи (Prunus). Смята се, че бадемите са едни от най-рано култивираните овощни дървета – още през ранната бронзова епоха (3000–2000 г. пр. н. е.) в районите на Близкия изток със средиземноморски климат, където се превръщат в неизменна част от кулинарните традиции и терапевтични практики.
Днес бадемите са сред най-предпочитаните ядки в света. Те се отличават с прекрасен вкус и аромат, вдъхновил кулинарите да ги използват в различни рецепти – месни и зеленчукови ястия, сосове, плънки, песто, салати, сладки и солени печива, кремове, мъфини, торти, енергийни барове и др.
Суровите бадеми са сред ядките с най-ниско съдържание на наситени мастни киселини и са единствените алкални ядки. Те съдържат повече витамин Е от всяка друга ядка. Бадемите са добър източник на калций, магнезий и фосфор, които помагат за укрепване на костната система. Те са идеален избор за всеки, който е изложен на риск от развитие на остеопороза. Бадемите са отличен източник на антиоксидантни флавоноиди и са подходяща храна при диети за регулиране на теглото поради високото съдържание на фибри.