Бирената мая се прави от едноклетъчната гъба Saccaromyces cerevisiae. От същата гъба се получава и маята за готвене. Това са вид дрожди, необходими за ферментацията при производството на бира.
Използва се освен в пивоварната промишленост, също и като храна заради високото съдържание на почти всички витамини от група В, на минерали като хром и селен, полизахариди, белтъчини, аминокиселини, пептиди.
Разликата между бирената мая и хлебната мая е в начина на получаването им. Дехидратацията на бирената мая се извършва при много по-ниска температура от тази на хлебната мая.
Витамините от В група са полезни за разграждането на мазнините, въглехидратите и белтъчините, което осигурява енергия на организма. Те са също така благоприятни за нервната система и помагат за доброто настроение, освен това са добре познати в борбата срещу умората, била тя пролетна, есенна, лятна или зимна. Друга функция на витамините от В групата е да поддържат храносмилателните мускули и да благоприятстват за храносмилането заедно с полезните бактерии пробиотици в бирената мая. Съвсем не на последно място – тя е много полезна за доброто здраве на кожата, косата, очите и черния дроб.
Минералите селен и хром действат като антиоксиданти и са препоръчителни срещу настинки и грип през зимата, тъй като подсилват имунната система. Хромът е полезен и за регулирането на кръвната захар, което прави бирената мая подходяща при диабет.
Информацията в тази статия има общообразователна цел, не може да замести консултацията със специалист и не трябва да се използва за самолечение.