Цейлонската канела /Cinnamomum zeylanicum/ е най-качественият вид канела, който се добива в Шри Ланка, Мадагаскар, Танзания, Занзибар. Името й идва от предишното име на Шри Ланка – Цейлон. От древни времена тя се използва като подправка за сладки и солени ястия, а също и заради лечебните си свойства.
Като кулинарна подправка канелата е популярна и ценена по цял свят от библейски времена и се използва както в солени, така и в сладки ястия. Тя е задължителна подправка за много сладкиши като щрудели, баклави, пайове, шоколади, ликьори, бонбони и др. В азиатската и китайската кухня тя е традиционна съставка на популярната комбинирана подправка масала, която се използва за мариноване на пилешко месо, риба и зеленчуци. В индийската кухня с канела се ароматизират ястия с ориз и зеленчуци, барбекю сосове, супи и др.
Канелата от векове се използва и като лечебно средство за различни заболявания, включително стомашно-чревни проблеми, инфекции на пикочните пътища, облекчаване симптомите на менопаузата, понижаване нивата на холестерола и др. В Индия и Европа канелата традиционно се приема като средство за загряване при настинка в комбинация с джинджифил. Тя стимулира кровообращението, облекчава болките в мускулите и другите симптоми при простуда и грип. Канелата има забележително противогъбично, антибактериално и антипаразитно действие. Тя има свойството да регулира нивата на кръвната захар и да усилва действието на инсулина при захарен диабет. Канелата е популярно помощно средство при диети за отслабване.
Защо е важно да различаваме цейлонската канела /Cinnamomum zeylanicum/ от касия /Cinnamomum cassia/?
Основната причина да предпочитаме цейлонската канела пред касия е съдържанието на веществото кумарин, което в по-големи количества може да бъде токсично за бъбреците и черния дроб. Рискът от натрупване на токсичното вещество в организма се засилва в случаите, когато канелата се приема от диабетици редовно и в големи дози като средство за регулиране на кръвната захар. Кумарин се съдържа и в двата вида канела, но в касията количеството му е около 1000 пъти повече.
В една чаена лъжичка касия се съдържат между 5 и 12 милиграма кумарин при допустима дневна доза от 7 милиграма за човек с телесно тегло от 70 кг. В цейлонската канела са установени незначителни количества или само следи от веществото. Според различни изследвания в една чаена лъжичка Cinnamomum zeylanicum се съдържат 0.001-0.005 милиграма кумарин, което на практика изключва риска от токсичност при консумацията на цейлонска канела.
Как да различим цейлонската канела / Cinnamomum zeylanicum/ от касия /Cinnamomum cassia/?
Двата вида канела лесно се различават, когато са на пръчки. Cinnamomum zeylanicum е многослойна, пръчките са с множество фини пластове, които в разрез приличат на пура. Тя е мека и лесно може да се натроши. Обикновено е нагъната на руло от единия край към другия. На цвят е бежова до светлокафява. Повърхностният слой е тънък и гладък. Вкусът на цейлонската канела е сладникав и деликатен, а ароматът е по-слабо изразен.
Пръчките на Cinnamomum cassia са от един твърд и дебел слой. Трудно може да бъде натрошена с ръка, без помощта на хаванче или друго устройство. Нагънати са от двата края към центъра и приличат на куха тръбичка. Цветът е тъмнокафяв, а повърхностният слой – грапав. Касията има остър, пиперлив вкус.