Чиата са семената на едногодишино тревисто растение /Salvia Hispanica/, което произхожда от Централно Мексико и Гватемала. Днес производството е съсредоточено в Мексико, Централна и Южна Америка. Дребните семенца са били основна храна на маите и ацтеките. Индианците вярвали, че малко количество от нея може да зареди организма с енергия за цяло денонощие.
С изчезването на древните цивилизации чията е забравена, за да бъде отново реабилитирана като високоенергийна храна през 90-те години на миналия век. Тогава научни изследвания доказват, че тя съдържа повече Омега-3 мастни киселини от всички известни растения на планетата и 8 пъти повече от сьомгата. Химическите анализи показват още, че чията съдържа голямо количество диетични фибри, както и 2 пъти повече антиоксиданти от боровинките, 2 пъти повече протеини от зърнените култури, 5 пъти повече калций от млякото, 2 пъти повече калий от бананите, 3 пъти повече желязо от спанака, 7 пъти повече витамин С от портокалите.
Чията е особено подходяща при диети за отслабване, защото засища бързо и за дълго време. Семената имат свойството да поглъщат вода 10 пъти повече от теглото си. Попаднали в стомаха те се раздуват и образуват гел, който дава чувство за ситост и хидратира организма. Богата е на фибри и подпомага дейността на стомашно-чревния тракт. Високото съдържание на аминокиселини я прави суперхрана за мозъка и сърцето. Тя балансира нивата на кръвната захар, което я прави подходяща за диабетици. Не съдържа глутен и е може да се консумира от хора с непоносимост към глутена. Тя е храна за здрава кожа, коса и нокти.
Чията е един лесен начин да добавите в своето ежедневно меню натурална съставка, богата на витамини А, В12 и С; на минерали, включително фосфор, фолиева килерина, бор, цинк, калий, калций, желязо; на пълноценни протени с всички 8 незаменими аминокиселини; на разтворими и неразтворими фибри.