Натрошените какаови зърна може да се използват като добавка към сладки печива – кексове, бисквити и др., за поръска на торти, сладкиши, сладоледи, както и за обогатяване вкуса и хранителната стойност на солени ястия.
Какаовите зърна не само придават на храната неустоим аромат на натурален шоколад с лека горчива нотка, но и са богат източник на антиоксиданти, витамини и минерали.
Още информация за какаото
Какаовите зърна са семената на вечно зелено тропическо дърво, известно на човечеството от хидялетия. Какаовото дърво е било култивирано в Мексико, Централна и Южна Америка. Плодовете му са били високо ценени от маите и ацтекит, които са ги използвали като разменна монета. Какаовите зърна са пренесени в Европа за първи път от Христофор Колумб. Днес какао се произвежда в Кот д’Ивоар, Гана, Индонезия, Бразилия, Нигерия, Камерун.
Характерно за какаовото дърво е, че има изключително красиви цветове, които порастват направо от ствола на дървото, което по време на цъфтеж се покрива с хиляди малки цветчета. Много малка част от тях обаче се развиват в плод. Често от едно какаово дърво могат да се откъснат само десетина плодове. Те са с формата на пъпеш и имат сладка месеста сърцевина, в която са подредени какаовите семена – между 30 и 50 в един плод.
Днес какаовите зърна се обработват почти по същия начин, както са го правили и ацтеките. Плодът се бере, след като узрее, отваря се внимателно с мачете и се изваждат зърната, които имат ярко червен цвят. Пресните зърна се поставят в големи дървени сандъци, покриват се с бананови листа и се оставят да ферментират в продължение на няколко дни. Преди ферментацията зърната не са годни за консумация, защото имат силно горчив вкус и нямат аромат. Ферментиралите зърна се изсушават и постепенно добиват тъмно кафяв цвят и характерния какаов аромат.
Суровите какаовите зърна са суперхрана – една от най-здравословните храни, познати на човечеството. Според много изследвания те съдържат повече магнезий и антиоксиданти от всяка друга храна. Препоръчват ги при депресия, бъбречни и чернодробни заболявания, астма. Твърди се, че намаляват лошия холестерол, укрепват костите, намаляват риска от сърдечни инциденти, подпомагат работата на панкреаса и спомагат за поддържане на нормална кръвна захар.